INSPIRACJE

Dom to Twój azyl… miejsce ukojenia, harmonii, intymności. Niezależnie od tego jaki styl aranżacji wybierzesz- nowoczesny, romantyczny, minimalistyczny, skandynawski czy zupełną awangardę – jedno jest pewne – powinien wyglądać jak z marzeń!

Styl nowoczesny

Otwarta przestrzeń, czyste linie, monochromatyczna paleta barw ożywiona elementami dekoracyjnymi w soczystych kolorach swobodnie połączona z nowoczesnymi materiałami – tak można scharakteryzować styl nowoczesny w aranżacji wnętrz.

Styl nowoczesny to przykładowo prosty, minimalistyczny wystrój wnętrz, utrzymany w odcieniach bieli, szarości, a materiały wykończeniowe to stal, szkło, plastik. Tkaniny użyte we wnętrzach zazwyczaj pozbawione są wzorów – podkreślają przestrzeń jednolitą płaszczyzną.

Etykietą nowoczesnego stylu naznaczymy także przestrzeń zaprojektowaną zgodnie z postmodernistycznymi zasadami pozwalającymi na łączenie minimalistycznej przestrzeni z elementami zapożyczonymi ze stylu glamour, vintage czy etno. Wtedy już w takich wnętrzach pojawiają się dekoracyjne wzory na nowoczesnych tkaninach oraz materiałach wykończeniowych typu kamień czy drewno. Jasna przestrzeń zostanie wzbogacona przedmiotami o mniejszej funkcjonalności, ale za to w bardzo kontrastowych kolorach. Tkaniny pojawiające się we wnętrzach mogą być wzorzyste w geometryczne kształty, nadające wyrazu przestrzeni.

Styl minimalistyczny

Jak sama nazwa wskazuje styl minimalistyczny zakłada, że im mniej tym lepiej. Minimalizm formy, swobodę łączenia różnych kształtów oraz surowe wzornictwo to główne cechy określające nowoczesny styl. Charakteryzuje się prostymi, geometrycznymi formami pozbawionymi wszelkiego rodzaju zdobień. Meble wykorzystywane w tego typu wnętrzach są bardzo proste, niskie ale dobrze wyproporcjonowane i najczęściej nie posiadają uchwytów.

Kolory wykorzystane we wnętrzach są jasne , jednolite, głównie to szarości, brązy czy beże jak również kontrastowe, zdecydowane i intensywne czerwienie czy turkusy. W miarę możliwości we wnętrzach minimalistycznych rezygnuje się z zasłon czy dywanów. Szafy ukryte są pod postacią zabudowanych szaf wnękowych z przesuwnymi frontami. Ważnym elementem jest oświetlenie, które powinno komponować się idealnie z reszta wnętrza lub wtapiać się w tło tak, że nie będzie zwracało na siebie uwagi.

Styl minimalistyczny uznawany jest za najnowocześniejszy, uporządkowany , lekki i przestronny.

Styl klasyczny.

W architekturze istnieje również styl klasyczny, nawiązujący do czasów starożytnego Rzymu czy Grecji. Jest jednym z najbardziej pojemnych stylów. Mieści w sobie styl retro, kojarzony jest również ze stylem dworkowym oraz popularnym od kilku lat, prostym i eleganckim stylem włoskim jak również angielskim.

Architektura klasyczna nawiązuje do antyku. Wykorzystywane zdobienia to nic innego jak kopia architektury starożytnej – kolumny, zdobne rzeźbione pilastry, ornamentyka roślinna. Występują elementy charakterystyczne dla epoki baroku, rokoko czy stylu retro.

Charakterystycznymi elementami klasycznego wystroju wnętrz są duże lustra zdobione złoconymi ornamentami, stonowana i spokojna kolorystyka, wysokiej jakości materiały wykończeniowe, bogate i eleganckie wzornictwo mebli, naturalne materiały, marmur, grube wzorzyste tkaniny często żakardowe, wełniane dywany jak również najwyższej jakości porcelana i szkło.

Kolorystyka we wnętrzach klasycznych jest na ogół spokojna i stonowana, choć kolory mogą być zarówno jasne jak i ciemne. Wszystko zależy od klimatu jak chcemy osiągną we wnętrzu. Najczęściej wybierane kolory to beże, brązy. Mogą pojawić się również odcienie bieli czy szarości oraz kolory pastelowe. Kropką nad „i” jak również uzupełnieniem wystroju są detale w kolorze złota lub srebra, nadające wnętrzu bardziej luksusowy wygląd.

Styl eklektyczny

Styl eklektyczny nie ma ściśle okreslonych reguł stylistycznych jak i formalnych ograniczeń. Jednak rządzi się innymi prawami – głównie wyczuciem i intuicją.

Jeśli na strychu masz odziedziczone po przodkach antyki z łatwością możesz połączyć je ze stylem nowoczesnym. Z takiej mieszanki powstanie styl eklektyczny. W sztukach plastycznych i wzornictwie eklektyzm to nic innego jak zestawienie w jedną całość form i motywów pochodzących z różnych epok.

Eklektyzm występował właściwie zawsze, szczególnie w czasie formowania się nowych tendencji stylowych. Zwykle nie miał sprzymierzeńców i był uznawany za twórczość mało oryginalną.

Mianem eklektyzmu możemy określić łączenie we wnętrzach przedmiotów codziennego użytku różniących się wzorem i stylistyką. Odważne zestawienie antyków z meblami nowoczesnymi o prostej linii może wyglądać bardzo ciekawie. Ciężkie antyki nabiorą lekkości i nowego charakteru w połączeniu z przedmiotami o delikatnej i awangardowej linii, a mieszkanie zyska na oryginalności.

Połączenie starych antyków z nowoczesnymi elementami może sprawić, że efekt końcowy jaki uzyskamy z pewnością będzie bardzo interesujący.

Styl skandynawski.Styl skandynawski jest kojarzony z młodymi i aktywnymi ludźmi. Ich mieszkania mają stanowić zarówno azyl rodzinny, jak i miejsce spotkań towarzyskich. Styl ten łączy ze sobą funkcjonalność i estetykę.

Styl skandynawski to przede wszystkim biel. Rozjaśniająca i powiększająca optycznie wnętrza. Jest zatem doskonałym rozwiązaniem dla niewielkich polskich mieszkań. Obok bieli pojawiają się blade, czyste kolory neutralne oraz odcienie beży takie jak écru czy wrzos. Te mało intensywne barwy są czasami przełamywane ciemnymi, kontrastującymi odcieniami hebanu, kasztanu i grafitu. Dzięki takim kontrastom wnętrze staje się wyraziste i nabiera charakteru.

Styl ekologiczny

Styl ekologiczny zdobywa w Polsce wielu zwolenników. Dbałość o środowisko naturalne przejawia się w wielu sfera naszego życia w tym też w wystroju wnętrz. Jego znakiem rozpoznawczym jest czerpanie inspiracji z natury, tworzenie przyjaznego środowiska życia dla domowników. W stonowanych i neutralnych kolorach, wśród naturalnych tworzyw domownicy czują się zdrowsi i bardziej zrelaksowani.

W stylu eko dominuje surowe drewno w jasnych odcieniach , może to być np. rattan. W bardziej ekstrawaganckich wnętrzach można użyć innych kolorów drewna . Drzewo kauczukowe używane do aranżacji jest ścinane dopiero gdy zaczyna obumierać.

Meble powinny być skromne i prostej formy. Dywany wełniane w naturalnych kolorach i w pełni podlegające recyklingowi. Ściany w neutralnych kolorach tzw. kolorach ziemi: biele, ciepłe szarości, brązy, beże, antracyty, zielenie i żółcie, a także barwy nieba – od ciemnych odcieni szafiru przez błękity aż po przydymione biele.

Dodatki powinny być pochodzenia naturalnego- elementy bambusowe, wiklinowe kosze czy trzcinowe dywany, a w oknach rolety z egzotycznego drewna czy bambusowe. Poza drewnem możemy użyć także elementów ceramicznych w naturalnych kolorach np. osłonki na donice.